top of page

Môj jeden deň v Prievidzi

Ahojte! Rád by som sa s vami podelil o svoj 1 deň v meste Prievidza a možno vás navnadil navštíviť tiež navštíviť toto mesto.

námestie slobody prievidza
Námestie slobody

Moja cesta sa začala už o siedmej ráno v Bratislave - Nové Mesto, na železničnej stanici. Cesta to Prievidze bola síce dlhá, no celkom prebehla v poriadku a už pred desiatou som bol v Prievidzi. Nakoľko Bojnice už mám absolvované, vôbec ma to tam neťahalo. Stačí raz... Na druhú stranu ma lákalo navštíviť mesto, ktoré pozná asi celé Slovensko. A keďže to nie je najpozitívnejšie tak som si to chcel overiť aj osobne naživo. Železničná stanica je staršia, ale zato tá autobusová sa už celkom pekne prerábala a vyzerala dosť dobre. Hneď som si to zamieril na námestie, ktoré je od stanice asi 5 minút chôdze, takže ísť tam hromadnou dopravou je celkom zbytočné. A bol som za tú voľbu rád.


Po ceste na námestie idete cez nový park, ktorého názov som nikde nedohľadal (vraj park pred úradom práce). Každopádne sa v jeho strede nachádza moderný vodný prvok a jeho perličkou je krásna socha sv. Cyrila a Metoda. Pri nej ma hneď zaujal aj QR kód, ktorý pravdepodobne slúži nejakému miestnemu projektu Prievidzské selfíčko, ale po jeho načítaní sa vám ukážu informácie o tomto mieste. Po ceste som ich našiel viac, takže nabudúce by som si skúsil prejsť celú hru.

piaristický kostol prievidza
Piaristický kláštor

Ďalšou príjemnou zastávkou po ceste je Piaristický kláštor - Kostol Najsvätejšej Trojice. Ten bol žiaľ zatvorený, takže snáď pri ďalšej návšteve budem mať viac šťastia... Ten je tiež situovaný na menšom Piaristickom námestí, ktoré je celkom pekne zrekonštruované a je tu aj zaujímavá stena s rokmi, ktoré boli pre mesto dôležité (také niečo by mohlo mať každé mesto). Na jej boku je taktiež schovaná nálepka s QR kódom. Kostol je takto zvonku naozaj majestátny a vraj tomu nie je inak vo vnútri. Okrem toho je tu ešte aj socha Márie Immaculaty a aj kostol samotný zdobí niekoľko podobných sôch a reliéfov. Nie je divu, že je to jedna z najkrajších barokových stavieb v strednej Európe.

socha márie immaculaty prievidza
Socha Márie Immaculaty

Odtiaľto už je len priama cesta na Námestie slobody, ktoré je hlavné námestie v Prievidzi a ako som zistil, dohromady ich tu majú 5. Čo nie je vôbec málo na také mesto a bol som celkom prekvapený. Vyšiel som na hornej strane námestia pri fontáne, ktorá bola akurát spustená - po ceste naspäť v nej už boli deti a hrali sa tam. Celkom fajn prvok námestia - tiež je na nej QR kód. Hneď oproti nej je Trojičný stĺp a najvýraznejšou časťou námestia je Pomník SNP. Akurát na tam prebiehala nejaká akcia, takže tam bolo aj celkom dosť ľudí. Fotky odporúčam robiť z ľavého dolného rohu námestia, kedy je vidno aj kostol :) Je to asi najkrajší pohľad na námestie.


Ďalej som na námestí išiel okolo zrekonštruovaného Meštianskeho domu, kde je aj nová mestská galéria. Vraj zadarmo, ale tak na umenie moc nie som. Ale od pohľadu to vyzeralo veľmi pekne, takže milovníkom umenia to určite odporúčam. Námestie celkovo hodnotím pozitívne a oplatí sa ho navštíviť.


Tesne nad námestím je už spomínaný Kostol sv. Bartolomeja, ktorý je asi najvýraznejší z trojice kostolov v meste. Na jeho boku sú aj slnečné hodiny a taktiež aj nálepka s QR kódom. Jedná sa aj o ďalšie námestie - Pribinovo námestie.

Kostol Nanebovzatia Panny Márie Prievidza
Kostol Nanebovzatia Panny Márie

Do tretice som si to ešte zamieril ku Kostolu Nanebovzatia Panny Márie na Mariánskom vŕšku. Je síce z tých troch najmenší, ale na fotogenickosti mu to vôbec neuberá. Je taktiež obkolesený hradbami a kostol samotný je v areáli miestneho cintorína. Tesne pri ňom je aj vyhliadka, kde stojí drevený dvojkríž s lavičkou a sú tu osadené aj náučné tabule (aj keď trochu znehodnotené vandalmi, ale tak tí sú asi všade...). Je odtiaľto pekný výhľad na zvyšok mesta a okolité kopce. Tiež tu bola nálepka s QR kódom a tu mi celkom aj pomohla, keďže by som ani nevedel, že tu stál v minulosti aj hrad a pod vyhliadkou je skalný otvor, ktorý mal slúžiť ako tajný východ z neho. Na ten mi už ale nezostával čas, takže si ho píšem na zoznam nabudúce a pripisujem aj Židovský cintorín, ktorý má byť neďaleko vyhliadky.

Holy Shot Prievidza
Holy Shot

V tejto chvíli bol už čas obeda, takže som si to zbehol znovu tou istou cestou a zastavil sa v príjemnej kaviarni Holy Shot, hneď pri autobusovej stanici. Naozaj ich odporúčam. Takýto podnik by sa suverénne uživil aj v Bratislave a ich dezerty a brunche sú parádne. Aj keď teda, cenou sa tiež tej Bratislave aj približujú :) No pri takejto kvalite a chuti je to úplne prijateľné.

Námestie J. C. Hronského - Hotel Magura Prievidza
Námestie J. C. Hronského - Hotel Magura

Po vynikajúcom občerstvení som si to namieril na Sídlisko Píly, kde má byť zaujímavá výzdoba bytoviek. Cesta vedie okolo Rušňového depa, ktoré je Národnou pamiatkou, ale aktuálne je neprístupné... Po asi 15 minútach chôdze som prišiel na ďalšie námestie - J. C. Hronského, ktorému dominuje Hotel Magura. Aj toto námestie bolo veľmi pekne zrekonštruované. Už po ceste na námestie a aj v jeho okolí boli viditeľné spomínané výzdoby bytových domov - sgrafitá. Niektoré boli poškodené sprejermi, no väčšina bola krásna. Sú takmer nad každým vchodom, na každom priečelí a na každom bytovom dome. Niet sa čomu diviť, že je tu ich najväčšia koncentrácia.


Potiahol som to až do mestského parku, kde vedie cyklotrasa a po ceste je work-outové ihrisko a dráha pre in-line korčule. Priamo v parku je aj minigolf a náučný chodník. Bolo tu aj celkom dosť ľudí a zrejme je to často navštevované miesto. Úprimne sa nečudujem. Je tu príjemný kúsok prírody.

Top Café Prievidza
Top Café

Po ceste späť na vlak som sa ešte zastavil v kaviarni Top Café, ktorá je na streche 8-poschovej budovy a je odtiaľto parádny výhľad na celú Prievidzu, Bojnice a okolitú panorámu pohorí. Samotná kaviareň s reštauráciou je dosť priemerná, ale tak za ten výhľad to stojí. Z toho, čo som si objednal, odporúčam koktail Top Café, ktorý bol naozaj TOP :)


Zostávalo mi sa už len vrátiť na vlak a pokračovať v mojej ceste do Martina. Celkovo mi tento výlet zabral cca 4 hodiny čistého času v meste, čo je dosť málo. Takže sa sem každopádne plánujem znovu vrátiť.Nie, Prievidza nie je vôbec diera!

Asi tak by som zhrnul tento pol-deň do jednej vety. Prievidza je skutočne pekné mesto a nezaslúži si, ako je vnímané na Slovensku. Ja osobne sa sem určite ešte vrátim - minimálne navštíviť Židovský cintorín, skalný otvor, Lesný park, vidieť interiér kostola a navštíviť múzeum. Možno ešte medzitým nájdem niečo, čo do tohto plánu pridám.


Uzatvoril by som to asi tým, že bežte do Prievidze... Oplatí sa to a vôbec sem netreba ísť na dlhú dovolenku. Vidíte, že stačí aj pár hodín a človeku to otvorí oči. Za seba sa mi páči aj spomenutá hra Prievidzské selfíčko, ktorú aj keď nehráte tak sa vďaka QR kódom dozviete zaujímavé veci o meste. Vďaka nim som sa dozvedel o skalnom otvore, hrade či iných zaujímavostiach.


Po ďalšej návšteve určite pridám pokračovanie :)


Zdroj: Turista Maťo (prebehla redakčná úprava textu - bez zmeny obsahu)

Zdroj foto: Turista Maťo, Visit Prievidza

Comentarios


bottom of page