top of page

Objavte skryté miesta

Prievidza, to nie sú len tie 3 kostoly, námestia a múzeá. Ak správne hľadáme, nájdeme tu aj niekoľko skrytých skvostov, ktoré pri bežnej návšteve neobjavíme. Dnes vám tu predstavím moje 4 najobľúbenejšie.

Židovský cintorín

Áno, aj v Prievidzi nájdeme pamiatku takéhoto formátu. Nejde o žiadnu antickú pamiatku, ale pozostatok židovského cintorína, kde sa nachádza 18 náhrobkov a krypta rodiny Heumannovcou. Rozkladá sa pod Banskou pri firme GeWis smerom na Handlovú. Založený bol už v roku 1853 a v roku 1932 k nemu pribudol aj byt správcu a modlitebňa. Keďže sa po vojne židovská komunita už neobnovila, cintorín sa stal terčom útokov viacerých vandalov a zlodejov, a mnoho náhrobkov skončilo za hranicami okresu. V roku 1985 bol cintorín definitívne zlikvidovaný, náhrobky sa uložili na kopu a znovu sa rozkrádali. V roku 1994 bol opäť symbolicky otvorený v aktuálnom stave.


Sgrafitová výzdoba

Už len samotné Sídlisko Píly (Staré Sídlisko) je fascinujúce svojou architektúrou, no na dôležitosti mu pridáva hlavne najväčšia koncentrácia sgrafitovej výzdoby na Slovensku. Tieto dekoratívne prvky zdobia fasády panelových budov a sú vyrobené technikou sgrafita. Ich farebné a detailné vzory dotvárajú estetiku sídliska a pridávajú mu charakter. Predstavujú významný príspevok k mestskému prostrediu a poskytujú obyvateľom i návštevníkom príležitosť obdivovať umenie na verejných priestranstvách. Špeciálne výzdobu hľadať nemusíme. Nájdeme ju totiž takmer na každom bytovom dome. Vhodným bodom pre začiatok je napríklad Námestie J. C. Hronského pred Hotelom Magura.


Rušňové depo

Chodíme okolo neho síce každý deň, ale takmer nikto netuší, že ide o Národnú technickú pamiatku a jednu z najzachovalejších stavieb tohto druhu na Slovensku. Toto depo, postavené v rokoch 1912-1913, je domovom historických rušňov a železničných vozňov. Národná technická pamiatka - Rušňové depo je dôležitým kultúrnym dedičstvom Prievidze a priláka každého, kto má záujem o železničnú históriu. Má charakteristické znaky architektúry železničných stavieb z obdobia počiatkov železničnej dopravy. So zachovaným technologickým vybavením je najzachovalejšou stavbou svojho druhu na Slovensku. Do zoznamu Národných pamiatok bolo zapísané v roku 2005.


Pamätník SNP na Banskej

Ktorá vec sa hodí na tento zoznam viac? Dorovnáva ho už len Židovský cintorín, pretože ide o jednu z najskrytejších pamiatok v meste a je rovnako náročné ho nájsť. Pokiaľ sa vám to ale podarí, neoľutujete to. Pamätník SNP na Banskej je dôležitou historickou pamiatkou, ktorá pripomína udalosti Slovenského národného povstania. Nachádza sa na mieste, kde sa v roku 1944 uskutočnila jedna z bitiek povstania. Pamätník pozostáva z monumentálnej sochy, ktorá vyjadruje hrdinské činy odbojárov. Je to miesto pietneho spomínania a odovzdávania úcty obetiam povstania. Pamätník SNP na Banskej v Prievidzi slúži ako významná pripomienka slovenskej histórie a svedectvo o boji za slobodu.


Tak čo? Vydáte sa tiež spoznávať skryté zákutia Prievidze?

Zdroj: Radovan Huba, Visit Prievidza, Hornonitrianske múzeum

Comments


bottom of page