top of page

Aj Prievidza mala hrad

Updated: Jun 12, 2023

To, že Bojnice sú preslávené ich zámkom neznamená, že sa niečím podobným nemôže pochváliť aj Prievidza.


Miniatúra z Biblie kráľa Václava IV. z obdobia rokov 1389–1400 zobrazujúca drevenú fortifikáciu ako aj aspoň čiastočne drevenú vežovú stavbu s kombináciou zrubovej konštrukcie a konštrukcie s použitím fošní.

Mariánsky vŕšok nebol odjakživa len miestom, kde nájdeme krásny výhľad na mesto či Kostol Nanebovzatia Panny Márie. Približne v 11. storočí totiž mal byť aj miestom, na ktorom stál Prievidzský hrad. To, že existoval, môžeme tvrdiť určite. S istotou už však nevieme povedať, akú mohol mať podobu.


Uviesť na pravú mieru musíme však aj to, že aktuálne hradby nie sú jeho pozostatkom a sú o čosi mladšie než má byť hrad samotný. Táto skutočnosť je dosť často misinterpretovaná.


Kostol Nanebovzatia Panny Márie

Pod Mariánskym vŕškom rovnako nájdeme aj skalný otvor, ktorý mal byť podľa povestí tajným východom z Prievidzského hradu a zároveň vyústeným tajných chodieb pod Prievidzským hradom, ktoré mali viesť pod Piaristický kláštor a až pod Bojnický zámok k hradnej studni. Je veľmi nepravdepodobné, že by to tak mohlo v skutočnosti byť, nakoľko s vtedajšou technológiou by nebolo možné také chodby popod riekou, ktorá tieto dve mesta oddeľuje, vybudovať. Chodby sú aktuálne zavalené, takže to či kedysi mohli slúžiť ako únik z Prievidzského hradu je ešte stále otázne.


S istotou vieme povedať, že tento otvor slúžil ako pivnica prvého poschodového domu ,,Nebo" v Prievidzi a ako sklad bývalej Carpathie.


Skalný otvor (vľavo) a dom Nebo (vpravo)


Takže keď budete najbližšie na výlete v Bojniciach, nezabudnite navštíviť aj toto miesto v Prievidzi. Garantujeme, že toto rozhodnutie neoľutujete :) Prechádzka vedie cez park Skotňa a Mariánsky vŕšok je taktiež aj jedným z najfotogenickejších miest v Prievidzi.


Zdroj: Po stopách Prievidze a Hornonitrianske múzeum

bottom of page